Historia

Klub Sportowy LZS „Orzeł” Źlinice powstał 26.07.1982 roku na wniosek młodzieży wsi Boguszyce i Źlinice. Podczas zebrania założycielskiego przedstawiono możliwości i cele powstania klubu piłkarskiego oraz wybrano pierwszy zarząd, który wyglądał następująco:

Prezes: Alfred Kacuba
Sekretarz: Henryk Zamojski
Kierownik drużyny: Paweł Chudala
Skarbnik: Paweł Jaglo

Trenerem drużyny został Helmut Konieczko

Skład komisji rewizyjnej:
Przewodniczący: Joachim Piechaczek
Członkowie: Zygmunt Golec i Norbert Gajda.

Drużyna rozpoczęła swój pierwszy sezon rozgrywek w klasie „C” w następującym składzie:

Marcin Krzewica, Jan Broj, Alfred Kacuba, Norbert Gajda, Werner Przywara, Alojzy Kuc, Norbert Piechaczek, Joachim Piechaczek, Jerzy Fister, Andrzej Chudala, Hubert Wójcik, Henryk Konieczko, Olaf Fornal, Walter Kasperek, Manfred Cebula, Henryk Wicher, Wicher, Joachim Smolin, Jan Kluczu i Ginter Wicher.

Na zebraniu sprawozdawczym w dniu 4.01.1986 wybrano nowy zarząd Klubu. Prezesem został Pan Henryk Zamojski, V-ce Prezesem – Pan Alfred Kacuba, Sekretarz – Hubert Jończyk, Paweł Jaglo pozostał na stanowisku skarbnika.

Skład komisji rewizyjnej wyglądał następująco:
Przewodniczący: Konrad Giesa
Z-ca przewodniczącego: Paweł Chudala
Członkowie: Fikus i Joachim Smolin.

Klub nigdy nie zaznał goryczy spadku do niższej ligi, po pierwszym sezonie rozgrywek awansował do klasy „B”  by za rok awansować do klasy „A”.

W 1992 roku trenerem drużyny Źlinic został były reprezentacyjny piłkarz Odry Opole, Śląska Wrocław i Legii Warszawa – Zygfryd Blaut.

Kadra drużyny w sezonie 1994/5

D. Dawid „Długi”, J. Szymura,  J. Stecki, Z. Motza „Arab”, L. Tatura, A. Krok, R. Lissy „Balbi”, K. Klemens, W. Broy, A. Wotzka, M. Mróz, M. Mróz „Tik Tak”, H. Olsok „Olsen”, Wilczek „Peluś”, N. Niestrój „Pałasz”, R. Szwej, J. Cebula, W. Krzewica „Gucio”, C. Jaskółka, W. Piechaczek, Mikotasz, R. Kasperek, W. Kasperek i Z. Weber

Trener: Z. Blauth

W 2002 roku Prezesem Klubu zostaje Henryk Olsok.

W 2006 r drużynie ORŁA po 21 latach gry w „A” klasie wreszcie udaje się awansować do Klasy „W”. Jako, że zawodników przybywa i nie dla wszystkich starcza miejsca na grę w : okręgówce” w 2008 roku z rezerw drużyny zostaje założona druga drużyna seniorów o nazwie: ORZEŁ II Źlinice, która to bardzo dobrze radzi sobie od początku rozgrywek idąc śladami drużyny pierwszej, bo już po pierwszym sezonie awansuje do B-klasy, a rok później do klasy A.

W klasie wojewódzkiej ORZEŁ radził sobie od początku dobrze plasując się zawsze w górnych pozycjach tabeli i tak:
w sezonie 2006/7 zajął 8 miejsce w tabeli, następnie 2007/8 - 4 miejsce, 2008/9 – 5 miejsce, 2009/10 – również 5 miejsce.

W 2011 wreszcie upragniony awans do IV ligi i to z pierwszego miejsca w tabeli (67pkt  z bilansem: 90-34). Do tej pory żadna z drużyn lokalnych naszej gminy nie grała tak wysoko.

Awans wywalczyli:

Berbelicki Adam, Broj Dariusz, Duś Maciej, Goncik Maciej, Koc Tomasz, Lokaj Łukasz, Margos Artur, Miga Maciej, Milek Krzysztof, Mrocheń Patryk, Niepras Mateusz, Nowotny Piotr, Pasternak Sebastian, Piechaczek Marcin, Schichta Tomasz, Sowada Tomasz, Staniów Mariusz, Steinhof Mateusz, Szpon Tomasz, Tkocz Piotr, Utrat Paweł, Wilczek Radosław, Wójcik Rafał oraz Zygmunt Paweł

W drużynie ORŁA grało wiele znanych dziś nazwisk, m.in. Wojciech Tyc, Marek Procyszyn (obecny Prezes OZPN), Juliusz Stecki czy chociażby pochodzący z Folwarku a od 20 lat w Czechach – ksiądz Jan Kornek. Wśród tak wielu nazwisk warto też wymienić jedno: Krzysztof Klemens, zawodnika, który od początku istnienia Orła zawsze występował i nadal występuje w barwach naszego klubu.

Boisko zostało gruntownie przebudowane w latach 2007-2011. Obecnie obiekt w Źlinicach posiada murawę o wymiarach 100x64  wraz z profesjonalnym nawodnieniem i oświetleniem. Tuż obok znajduje się widownia z 224 miejscami siedzącymi oraz szatnie dla sędziów, gospodarzy oraz gości – wszystkie z natryskami.

W 2011 roku Klub Sportowy Orzeł Źlinice wszedł w trzydziestolecie istnienia klubu, z okazji czego zorganizowano w dniach 25-26.czerwca  festyn sportowy z udziałem wielu obecnych i byłych zawodników ORŁA. Wśród gości obecny był również ojciec grającego w Bundeslidze Mirosława - Józef Klose.

Galeria zdjęć znajduje się na stronie:

1. http://www.boguszyce.pl/index.php?view=category&catid=213&option=com_joomgallery&Itemid=12
2. http://www.boguszyce.pl/index.php?view=category&catid=214&option=com_joomgallery&Itemid=12

Materiał Video w serwisie youtube pod adresami:

1. http://www.youtube.com/watch?v=2_ZIE4D0dXw
2. http://www.youtube.com/watch?v=2_ZIE4D0dXw